Title Image

Nugalėtojai

WINNERS!

We congratulate LBGP 2019 GRAND PRIX WINNER PASHA POLINA! (Kiev State Ballet School, Ukraine)

1st, 2nd, and 3rd place prizes of  LBGP 2019

BALLET SOLO CATEGORY A

Group 2 (born 2012)

First place  Abigelė Pucėtaitė

 

Group 3 (born 2011)

First place Dominyka Baranauskaitė

First place Kotryna Kaškelevičiūtė

Second Place Gabrielė Raudytė

Third place Elzė Lazauskaitė

 

Group 4 (born 2010) 

First place Saulė Morkūnaitė

Second Place Adrija Bartusevičiūtė

Third place Žemyna Peleckaitė

Third place Guostė Rudinskaitė

 

Group 5 (born 2009)

First place Austėja Kabašinskaitė

Second Place Adelija Kondrataitė

Third place Miglė Borodičaitė

 

Group 6 (born 2008)

First place Greta Biekštaitė

Second Place Paulina Kuraitė

Third place Alicija Klimaševska

Hope award Jogailė Staikūnaitė

 

Group 7 (born 2007)

First place Goda Budrevičiūtė

Second Place Eva Bugakova

Third place Rusnė Jurevičiūtė

Hope award Gustautė Šiurkutė

 

Group 8 (born 2006)

First place Elzė Remeikytė

First place Luiza Arflot

Second Place Meda Melstradaitė

Third place Augustė Vasiliauskaitė

 

Group 9 ( born 2005)

First place Ema Sliesoraitytė

First place Fausta Visockaitė

Second Place Elza Strumpė

Third place Nikolina Pasagic

Hope award Kotryna Kuraitytė

 

Group 10 (born 2004 – 2002)

First place Saulė Stanytė

Second Place Sophia Evtushenko

Third place  Augustė Dovydovaitė

Hope award Emilė Ieva Šapkauskaitė

GRAND PRIX PRIZE Pasha Polina (Kiev) PRIZE 300eur

 

 

BALLET SOLO CATEGORY B

Group 2 (born 2012)

First place Anikė Liubinaitė

Second Place Elzė Čeburnytė

Third place Rasa Praspaliauskaitė

 

Group 3 (born 2011)

First place Meda Kilaitė

Second Place Zhuchkova Svetlana

Third place  Mila Butkutė

 

Group 4 (born 2010)

First place Goda Naruševičiūtė

Second Place Eva Laurinaitytė

Third place Atėnė Ieva Stonytė

 

Group 5 (born 2009)

First place eva Liubinaitė

Second Place Ūla Saulytė

Third place Austėja Švetkauskaitė

 

Group 6 (born 2008)

First place Andrėja Semionova

Second Place Kamilė Milaševičiūtė

Third place Elzė Aldakauskaitė

 

Group 7 (born 2007)

First place Goda Motiejaitytė

Second Place Emilija Joana Šoriūtė

Third place Saulė Juciūtė

 

Group 8 (2006)

First place Kotryna Serulevičiūtė

Second Place Barbora Dubickaitė

 

Group 9 (2005)

First place Goda Mockutė

Second Place Adrija Mieliauskaitė

 

Group 10 (born 2004-2002)

First place Smiltė Meškytė

 

 

CONTEMPORARY SOLO A

Group 2 (born 2009-2007)

First place  Agnė Mečkovskytė

Second Place Liucija Lukošiūtė

Third place Viltė Malinauskaitė

Hope award Mėta Peldžiūtė

 

Group  3 ( born 2006-2004)

First place Fausta Visockaitė

Second Place Emilė- Ieva Šapkauskaitė

Third place Kotryna Kuraitytė

 

Group 4 (born until 2003)

First place  Aleksandra Baušytė

 

CONTEMPORARY SOLO B

Group 2 (born 2009-2007)

First place Silvija Lileikytė

Second Place GODA Motiejaityte

Third place Elzė Savickaitė

Hope award Mėta Peldžiūtė

 

Group  3 ( born 2006-2004)

First place Alina Serebryakova

Second Place Domilė Panovaitė

Third place Augustė Vasiliauskaitė

 

Group 4 (born until 2003)

First place  Olga Aleksejeva

Second Place

Third place

 

BALLET GROUP DANCES

 

BALLET  BIG GROUPS

5 and more dancers

 

Age Group nr. 1 (7-10 years old)

First place  Fantazija/Fantasy

Second Place Andante

Third place Laikas/Time

 

Group nr. 2 (11-14 years old)

First place Romantinės svajos/Romantic Dreams

Second Place Fausto Valsas/Faust Waltz

Third place Vėjo gūsis/Gust of wind

 

BALLET SMALL GROUPS

Age group nr. 2 (11-14 years old)

 

First place  Pearls Variation,  From Ballet The Little Humpbacker Horse

Second Place Pizzicato

 

CONTEMPORARY small GROUPS

Group nr. 2 (11-14 years old)

 

First place Monochrome

Second Place Without title

 

CONTEMPORARY BIG GROUPS

Group nr. 2 (11-14 years old)

Second Place Tango

lt_LTLietuvių kalba
en_GBEnglish (UK) lt_LTLietuvių kalba