Title Image

WINNERS 2019!

WINNERS!

We congratulate LBGP 2019 GRAND PRIX WINNER PASHA POLINA! (Kiev State Ballet School, Ukraine)

1st, 2nd, and 3rd place prizes of  LBGP 2019

BALLET SOLO CATEGORY A

Group 2 (born 2012)

First place  Abigelė Pucėtaitė

 

Group 3 (born 2011)

First place Dominyka Baranauskaitė

First place Kotryna Kaškelevičiūtė

Second Place Gabrielė Raudytė

Third place Elzė Lazauskaitė

 

Group 4 (born 2010) 

First place Saulė Morkūnaitė

Second Place Adrija Bartusevičiūtė

Third place Žemyna Peleckaitė

Third place Guostė Rudinskaitė

 

Group 5 (born 2009)

First place Austėja Kabašinskaitė

Second Place Adelija Kondrataitė

Third place Miglė Borodičaitė

 

Group 6 (born 2008)

First place Greta Biekštaitė

Second Place Paulina Kuraitė

Third place Alicija Klimaševska

Hope award Jogailė Staikūnaitė

 

Group 7 (born 2007)

First place Goda Budrevičiūtė

Second Place Eva Bugakova

Third place Rusnė Jurevičiūtė

Hope award Gustautė Šiurkutė

 

Group 8 (born 2006)

First place Elzė Remeikytė

First place Luiza Arflot

Second Place Meda Melstradaitė

Third place Augustė Vasiliauskaitė

 

Group 9 ( born 2005)

First place Ema Sliesoraitytė

First place Fausta Visockaitė

Second Place Elza Strumpė

Third place Nikolina Pasagic

Hope award Kotryna Kuraitytė

 

Group 10 (born 2004 – 2002)

First place Saulė Stanytė

Second Place Sophia Evtushenko

Third place  Augustė Dovydovaitė

Hope award Emilė Ieva Šapkauskaitė

GRAND PRIX PRIZE Pasha Polina (Kiev) PRIZE 300eur

 

 

BALLET SOLO CATEGORY B

Group 2 (born 2012)

First place Anikė Liubinaitė

Second Place Elzė Čeburnytė

Third place Rasa Praspaliauskaitė

 

Group 3 (born 2011)

First place Meda Kilaitė

Second Place Zhuchkova Svetlana

Third place  Mila Butkutė

 

Group 4 (born 2010)

First place Goda Naruševičiūtė

Second Place Eva Laurinaitytė

Third place Atėnė Ieva Stonytė

 

Group 5 (born 2009)

First place eva Liubinaitė

Second Place Ūla Saulytė

Third place Austėja Švetkauskaitė

 

Group 6 (born 2008)

First place Andrėja Semionova

Second Place Kamilė Milaševičiūtė

Third place Elzė Aldakauskaitė

 

Group 7 (born 2007)

First place Goda Motiejaitytė

Second Place Emilija Joana Šoriūtė

Third place Saulė Juciūtė

 

Group 8 (2006)

First place Kotryna Serulevičiūtė

Second Place Barbora Dubickaitė

 

Group 9 (2005)

First place Goda Mockutė

Second Place Adrija Mieliauskaitė

 

Group 10 (born 2004-2002)

First place Smiltė Meškytė

 

 

CONTEMPORARY SOLO A

Group 2 (born 2009-2007)

First place  Agnė Mečkovskytė

Second Place Liucija Lukošiūtė

Third place Viltė Malinauskaitė

Hope award Mėta Peldžiūtė

 

Group  3 ( born 2006-2004)

First place Fausta Visockaitė

Second Place Emilė- Ieva Šapkauskaitė

Third place Kotryna Kuraitytė

 

Group 4 (born until 2003)

First place  Aleksandra Baušytė

 

CONTEMPORARY SOLO B

Group 2 (born 2009-2007)

First place Silvija Lileikytė

Second Place GODA Motiejaityte

Third place Elzė Savickaitė

Hope award Mėta Peldžiūtė

 

Group  3 ( born 2006-2004)

First place Alina Serebryakova

Second Place Domilė Panovaitė

Third place Augustė Vasiliauskaitė

 

Group 4 (born until 2003)

First place  Olga Aleksejeva

Second Place

Third place

 

BALLET GROUP DANCES

 

BALLET  BIG GROUPS

5 and more dancers

 

Age Group nr. 1 (7-10 years old)

First place  Fantazija/Fantasy

Second Place Andante

Third place Laikas/Time

 

Group nr. 2 (11-14 years old)

First place Romantinės svajos/Romantic Dreams

Second Place Fausto Valsas/Faust Waltz

Third place Vėjo gūsis/Gust of wind

 

BALLET SMALL GROUPS

Age group nr. 2 (11-14 years old)

 

First place  Pearls Variation,  From Ballet The Little Humpbacker Horse

Second Place Pizzicato

 

CONTEMPORARY small GROUPS

Group nr. 2 (11-14 years old)

 

First place Monochrome

Second Place Without title

 

CONTEMPORARY BIG GROUPS

Group nr. 2 (11-14 years old)

Second Place Tango

en_GBEnglish (UK)
lt_LTLietuvių kalba en_GBEnglish (UK)